Fagyás miatti csőtörés
Míg a földfelszín feletti csőtörés nyoma látványos, olvadáskor dől a víz, addig a földben futó vezetékekben sokkal lassabban történik meg az olvadás, mivel a fagyott víz dugót képez a vezetékben, ami megtörténhet, hogy éppenséggel a repedés előtt található, és darabig csak alattomos szivárgással szökik a víz, majd a teljes olvadáskor következik be a látványos vízveszteség.
Ha az ingatlanon kívüli csőrendszert szakaszolással kivitelezték, akkor viszonylag egyszerűen meg lehet találni a csőtörés helyét, innentől már nincs más kiút, mint ásni, és kicserélni a hibás csőszakaszt. Amennyiben nem szakaszolással van kiépítve a kerti vízrendszer így, ha nincs nyoma a földfelszínen a csőtörésnek, műszeres meghatározás szükséges.
Igazából, ahhoz, hogy a felszínre törjön a víz, óriási mennyiségűnek kell elszivárognia, ha feltételezzük, hogy legalább 1,2 méter mélyen fut a csővezeték, így a legbiztosabb támpontot a csőtörésre a vízóra folyamatos pörgése adhatja. Legjellemzőbb fagyási pontok lehetnek a csatlakozások, csapok, földfelszín felett futó csőszakaszok, de fagyás miatti csőtörés lehet egy domino része is, ha például az anyagfáradság is közrejátszik. Ezeknek a cseréjét csakis vízvezeték szerelőre bízhatja biztonsággal, ezzel garantálhatja ugyanis, hogy a kellemetlen probléma hosszú távon megoldásra került.
Még a komoly szigeteléssel ellátott házakban, lakásokban, nem beszélve a nyaralókról is bekövetkezhet fagyás miatti csőtörés, ha huzamosabb ideig nincs az ingatlanban fűtés. Természetesen nem szükségszerű, hogy egy fűtetlen házban széjjel fagyjanak a vezetékek, ha a vezetékrendszer víztelenítése megoldott, illetve azt szakszerűen elvégezzük. Ha tudjuk, hogy egy ideig nem tartózkodunk ingatlanunkban, például a nyaralóban, akkor még a mínuszok beállta előtt el kell végezni a víz kiürítését a vezetékekből.
Nincs más teendőnk, mint elzárni a főcsapot, majd az ingatlanban lévő összes csapot teljesen kinyitni, beleértve a kerti csapot vagy csapokat is, míg az összes víz az ürítő csapon távozik. A WC tartály, mosógép, bojler víztelenítésére szintén gondolni kell. Ha a vízóra sem mér fogyasztást, akkor sikerrel téliesítettük ingatlanunkat, elkerülve a fagyás miatti csőtörést.
Ehhez viszont az szükséges, hogy a teljes rendszer egyben szabályosan is legyen kivitelezve, értjük ez alatt a terv szerinti épületgépészeti megoldások alkalmazását, a megfelelő minőségű anyagokat, kialakításokat, pontos, professzionális szerelési megoldásokat. Mindezeknek a követelményeknek azonban nem kérdés, hogy csak biztos szakmai tudással rendelkező vízszerelő felelhet meg. Ugyanis a rendszerben az optimális nyomási-áramlási viszonyt a csőrendszer kialakításának figyelembevételével vízvezeték szerelő tudja felelősséggel és garanciával kivitelezni.
Sok esetben fagyás miatti csőtöréshez vezethet, ha az ingatlanban vagy egy helyiségében pang a fűtés, ilyenkor a falban futó, szigetelés nélküli vezetékben megfagyhat a víz, ez látványos átázott fal "szindrómával" jelentkezik. Még akkor is, ha csak szivárog, érdemes minél hamarabb cseréltetni a sérült csőszakaszt, mert a későbbiekben a repedés növekedésével a helyzet csak rosszabb lesz, a tapasztalat legalábbis ezt mutatja.
A lakáson belüli csőtörésnek is egyértelmű jele a vízóra folyamatos mérése, akkor is, ha épp nincs a rendszeren vízfogyasztó.
Láthatjuk, hogy a fagyás miatti csőtörés ingatlanon kívül és ingatlanon belül is elkerülhető némi odafigyeléssel. Ennek ellenére azonban bármikor megtörténhet a baj, ebben az esetben ne feledje azonnal tárcsázni telefonszámomat!
Hívjon Bizalommal!
Tel: 06709073440
Kérjen visszahívást!
E-mail:
epuletgepeszeti.kivitelezesek@gmail.cominfo@vizszerelo-budapest.huZávodszki Zoltán