Most kivételesen nem panelban kértek fel minket arra, hogy létesítsünk beépített WC tartályt, hanem egy 13. kerületi Váci úti téglaépítésű lakásban!
Volt egy nagy fürdő amiben bent volt minden, fürdőkád, mosdó, WC, mosógép és még a strang is itt húzódott, az egyik sarokban. A megrendelő kérése az volt, hogy a WC legyen átrakva egy másik helyiségbe, mégpedig a fürdő mellett lévő spejzt áldozná fel, hogy oda kerüljön a WC, és ha megoldható legyen beépített WC tartály létesítve!
Mikor tudunk egy régi bérű tégla épületben beépített WC tartályt létesíteni?
Abban az esetben, ha a lakásban már található WC! És ez után jönnek az olyan dolgok kérdések, alternatív útvonalak amit a helyszín határoz meg van, hogy csak bontás után! Ez mit is jelent pontosan?!
De előbb nézzünk egy réteg rendet amikkel mi szoktunk találkozni!
- Van egy beton födém ami elválasztja a 2 szintet egymástól.
- utána a legtöbb esetben be van gerendázva a szint, keresztben vagy hosszában, és salakkal fel van töltve
- van, hogy a gerenda fölé is érhet a salak 4-8 cm-rel, vagy akár többel.
- és következik a teherhordó aljzat beton, amire kerülnek a járó lapok, bizonyos épületeknél NINCS ez a teher hordó beton, hanem a régi metlaki köveket egy félszáraz misungos anyagba ültették bele!
Ezen rétegek összes vastagsága 40-80 cm vastagság között ingadozhat!
Nekünk minden esetben vissza kell bontani a függőleges lefolyó strangig, addig a pontig ahol a lefolyó Y-nal bejön a lakásba! Erre azért van szükség, hogy lássuk, hogy a födémben mennyi lehetőségünk van magasságban, mert ahogy távolodunk a strangtól a lefolyó lejtetése miatt egyre közelebb fogunk kerülni a padlószinthez, ha régi vas vagy esetleg eternit lefolyó van, megéri jóban lenni az alsó szomszéddal és megbeszélni vele, hogy legyen kicserélve a födémben az Y ág és még kb fél, 1 méter cső, ezzel mi tudunk javítani a saját lakásunkba beérkező lefolyó szintjének a magasságán, és nem utolsó sorban, biztonságossá tesszük az épületet, is, és elkerüljük a későbbi bontást! Mert az ólom, vas és eternit lefolyónál nem az a kérdés, hogy kilukad e, hanem az, hogy mikor!
Szóval mikor már megtudunk indulni a lefolyóval, addig tudunk a vezetékkel a padlóban maradni, míg a lefolyó vastagsága még nem lóg ki a talajból VAGY nem találkozunk egy vasbeton gerendával, ha a vasbeton gerendába akadunk, és arra tesszük a csövünket, garantáltan ki fog lógni a padlóból a cső!
De ilyenkor mit lehet tenni?
Hát gerendát nem túl szerencsés elvésni, és benne a vasakat elvagdosni! ilyenkor vagy vissza kerül ugyan oda a WC ahol volt és elfelejtjük az áthelyezési terveinket VAGY megkeressük a legközelebbi oldalfalat, elmegyünk odáig felugrunk a gerenda fölé a fal mellett is kifog lógni a cső a padlóból, de azt már el lehet rabicolni/falazni. Ezt addig tudjuk míg a megfelelő lejtetés mellett nem emelkedik a lefolyó cső közepünk 22 cm fölé! Mert a beépített WC tartály lefolyó csőközepe 22 cm-en van. Legalább is a TECE tartálynak amit szereltünk ott volt! Szóval jöhet a rabicolás és eltudunk jutni az oldalfalon a WC új helyéig! DE ez csak abban az esetben járható út, ha úgy tudunk haladni az oldalfalon, hogy NEM KERESZTEZÜNK kéményt vagy ajtónyílást! Kéményt nem vésünk át! És ajtónyílásnál SE bukunk vissza bukunk vissza a padlóba és újra ki! Szóval vannak esetek, hogy nem oldható meg az áthelyezés de ahhoz nagyon messzire kéne tenni, hogy ne legyen megoldható!
És egyébként túl messzire sem célszerű rakni az új WC-t mert ahogy nő a strangtól a WC távolsága úgy nő vele a dugulás esélye is, főleg, ha vízszintesen forgolódik sokat az ember! És a 90 fokos vízszintes fordulást is érdemes 2 db 45 fokos idommal össze rakni. És egy bizonyos távolság felett ne feledkezzünk meg a vákuumról sem! Nem megfelelő méretű vagy ledugult szellőző vezetéknél nem fog tudni elegendő levegőt beszívni a lefolyó, és ilyenkor a vákuum kiránthatja a bűzzárat azon szifonokból ahol kicsi a víztömeg és megjelenik a csatornaszag! Így a WC-hez célszerű bizonyos távolság után légbeszívó szelepet beépíteni!
De a kis kitérünk után térjünk vissza a már megcsinált munkánkra!
A fürdőszoba fel lett bontva, megválasztottuk a megfelelő útvonalat, DE annyi nehézségbe futottunk bele, hogy pont a padló fölött a sarokban ment egy fűtéscső, ez kapott faltól falig 1 fali hüvelyt, mert az új WC helyiség mindkét oldalán áthalad a fűtéscső, így a WC-t nem kell bontani, ha cserélni szeretnék a csövet, csak két oldalról rábontani és kihúzni a fali hüvelyből!
Tartályból csak és kizárólag TECE-t szerelünk! Nekünk ez egy bevált tartály, és a minősége is kifogástalan. Még arra is oda figyelt a gyártó, hogy a tartály szerkezetre előre rá raktár a dryvit hálót, ráadásul nem csak előre, de hátra is! És ettől függetlenül minimum 4 ponton fel kell rögzíteni tiplivel és csavarral is!
Nézzük hát meg a tartály szerkezetet:
A hátfalon nagyon rossz állapotú volt a vakolat így azt levertük, feltettük a szamárvezetőt és újra vakoltuk a WC háta mögötti részt!
Miután a vakolás megszáradt felkerült a tartály szerkezet az összes létező üres teret kitöltünk ytong-gal és csemperagasztóval, mert KI KELL teljesen mindegy, hogy ki mit mond, vagy ír! A tartályt úgy ki kell tömni, mintha egy tömör fal lenne az egész! Miután megvan a tömör falunk jöhet rá egy vagy két réteg gipszkarton esetleg 5 cm vastan ytong és a csempe.
Mi az 5 cm-es ytongot választottuk mert a fűtéscső továbbra is útban volt, és a fali hüvely nem lóghatott ki a csempe síkből!
Itt már épül az 5 cm-es ytong fal, több kép nem készült, mert elfelejtettünk készíteni, de a lakást 1 hét újra vezetékeltük nyomóra és lefolyóra egyaránt! És úgy, hagytuk ott a lakást, hogy volt 1 víz vetéli lehetőség, és egy ideiglenes fali WC csésze fel lett téve!
Az 1 hétbe úgy fértünk bele, hogy azért a tulajdonos előre dolgozott nekünk és leszerelvényezett, és a csempét vakolatot leverte nekünk! Csak a WC felfalazása száradási időkkel beállítással majdnem 3 napot vett igénybe!
Ha Önnes is tetszett ez a kis leírás és ahogy dolgozunk, ne habozzon minket keresni!