Nyitott fűtési rendszer átalakítása, felújítása

Telefonszám:06709073440
Napjainkban is meglehetősen sok háztartás használ úgynevezett nyitott fűtési rendszert! Amibe a legtöbb esetbe még szivattyú sem kerül beépítésre, akkor ezt a fűtési rendszert hívjuk gravitációs fűtésnek! Az összes fűtési rendszer közül talán ennek a kettőnek a kombinációja a legelavultabb a fűtési rendszerek közül, és talán a legveszélyesebb is!

Nézzük, hogy felépítésileg, hogy is néz ki egy nyitott, gravitációs fűtési rendszer:

A gépházban vagy a pincében elhelyezkedik a gázfűtésű vagy fa tüzelésű álló kazán. És a kazánon kívül szinte csak a csövek! Jobb esetben, ha gázos a kazán vezérelheti a gyújtást egy termosztát. Fa tüzelés esetén, maga az ember lesz a termosztát, ha fázunk, megrakjuk a kazán és begyújtunk!

A gravitációs fűtésnél a meleg vizet nem szivattyú forgatja az épületben! A régi szakik nem voltak hülyék, tapasztalati úton értettek a fizikához, esetleg tanultak is róla! A meleg hatására a részecskék gyorsabban kezdenek el mozogni, és a térfogat is megnő! És a részecskék a hő-előállító berendezéstől "megpróbálnak" távolodni, és a hideg víz, utánpótlás megérkezik a visszatérő vezetéken keresztül, és így megkezdődik a fűtési rendszerben a körforgás, hogy ez a körforgás meginduljon, rájöttek a szakik, hogy vékony csöveken keresztül sokkal nehezebb, így a kazánból kijövő általában 2" csövek vagy kicsit vékonyabb megy körbe az épületben és azokból vannak kikötözgetve a radiátorok. És, hogy a radiátor is a lehető legkisebb ellenállást fejtse ki, radiátorszelepeket sem nagyon használtak, ha még is, baromi nagy dimenzióban esetleg golyóscsapot raktak a radiátorokhoz!

A legmagasabb ponton az épületben van ahol a sátortető alá került egy WC tartályhoz hasonlító doboz, ez volt, vagy jelenleg is ez a tágulási tartály! Ez szolgál arra, hogy a legmagasabb fűtési pont is tartósan víz alatt maradjon, és azért nem csak egy cső lóg ki, mert a táguló vizet, valahol gyűjteni kellett!

Mondjuk úgy, hogy a "jobb" gazdagabb helyeken aki megengedhette magának a kazán mellett volt egy úgynevezett töltőcsap is, hogy az elpárolgott vizet időnként pótolni lehessen! A full extrának az számított, ha a tágulási tartályból kijött még egy plusz cső, ami vissza ment a kazánhoz, a töltési ponthoz! Ezt hívták és hívják most is vissza jelző vezetéknek! Ez arra szolgált, hogyha a fűtési rendszerben kellő mennyiségű víz van a csövön elkezdett folyni a víz, és a töltő személy tudta, hogy tele a rendszer! Ezeknél a rendszereknél még nem volt nyomásmérő óra! Van ahol visszajelző és töltő vezeték sincsen! Ilyenkor kannánként vitték fel az épület tetejére a vizet és töltötték fel a fűtési rendszert!

Ezeknek a rendszereknek az volt az egyetlen jó tulajdonsága, hogy kütyü mentes volt, így meglehetősen sokáig tudott "probléma" mentesen üzemelni! De ezen kívül semmi pozitív hatása nem volt, viszont annál több volt a hátránya!

Hátrányai:

- Rengeteg energia elment pocsékba, mire a víz majdnem forrás közeli állapotba került! És ott is kellett tartani, hogy a körforgás megmaradjon.

- veszélyes készülékek! Mert ezek a kazánok egytől egyig mind az adott helyiség oxigénjét használta, esetleg füstgáz vissza áramlásnál halálos méreg kerül az épületbe.

-  Abban az időben még nem nagyon foglalkoztak a csövek rozsdásodásával, de mostanában ez is szempont, hogy ezt a legjobban próbáljuk elkerülni, nyitott rendszernél folyamatosan lélegzik a fűtési rendszer, és úgynevezett mikróbuborékok kerülnek a rendszerbe, ami a cső belső falán gyorsítja az átrozsdásodást! Jó minőségű vascsöveknél még így is van, hogy 30-40 évig nem volt probléma, de ennyi idő elteltével már várható!
 
A nyitott, gravitációs fűtési rendszeren egy módon lehet felújítani, mégpedig, hogy gazdaságosabbá tesszük a működtetését!

A nyitott tágulási tartályt leszereljük! És a következő szerelvények beépítésre kerülnek:

- Keringető szivattyú lehetőleg egy minél kisebb fogyasztású, hogy gazdaságos legyen az üzemeltetés
- Hőmérő
- töltőcsap kialakítás, ha még nem lett volna
- Biztonsági 3 BÁR-os lefúvató szelep
- Zárt tágulási tartály
- Nyomásmérő óra
- És mivel elektromos lett a vízforgatás be lehet szerelni akár egy termosztátot is, ha gázos a kazán

Mi így építettük át az egyik ügyfelünk rendszerét:








Elérhetőségek
Hívjon Bizalommal!
Tel: 06204917949, 06709073440
Kérjen visszahívást!
E-mail: epuletgepeszeti.kivitelezesek@gmail.com
info@vizszerelo-budapest.hu
Závodszki Zoltán

Vissza a főoldalra