Vissza

Kattogó fűtés cső a panelban

Előző téma - Következő téma

2024. október 26. - 14:05:48

Szerző: Admin

Ebben a cikkben a panel lakásokban található fűtéscsövek kattogásáról fogok írni!

Az ügyfelünk szolt, hogy lenne egy panasza, ami a következő lenne: fűtési szezonban a fűtéscsöve kattog, és egyszerűen nem tudják beazonosítani a hang forrását. Hozzá tenném, hogy szinte lehetetlen is, mert a vascső akár 10 emeleten keresztül is képes a hangot vinni!

Mi a kattogás oka?

Nagyon egyszerű! Simán a hő tágulás! Annyira egyszerű, hogy ezért nem gondolnak rá az emberek. Akármilyen furcsa, tudtommal még nem találtak fel olyan anyagot az épületgépészetben, ami hő hatására ne szenvedne el, hosszanti hő tágulást. Különböző anyagok, különböző hosszúságokat szoktak tágulni, és ezt a gyártók általában 10 méterre levetítve adják meg, különböző hőmérsékleti tartományokban, erre a legegyszerűbb, hogy a gyártók táblázatokat csinálnak.

Tudtommal a legkisebb hosszanti hő tágulása a vas és acél csőrendszereknek van. Vas és acél csöveknél 10 méteren mm-ről beszélünk, míg pl.: műanyag csöveknél ez akár elérheti akár az 1-8 cm-ert is!!!

Ezekkel a hő tágulásokkal még a tervező asztalon kéne valamit kezdeni, de ezzel az esetek többségében nem sikerül, még új építésű épületek esetében sem, ezért néz úgy ki a műanyag csöves gerinc vezetékek mint a banán...

De most kanyarodjunk vissza a panel lakásokban lévő fűtés csövekre! Megkülönböztetünk 2 esetet, ami nem tankönyvi megkülönböztetés, hanem amit az élet és/vagy a rutin hozott magával.
Az első esett legyen a szabályos kivitelezés mikor a födémben vannak úgynevezett átvezető fali hüvelyek. A vicc az egészben, hogy a kattogások 98%-a a ,,szabályosan" szerelt panelekben van.

De miért?

Azért mert beteszik a fali hüvelyeket, kiépítik a gerincet, de egy dolgot elfelejtenek. X szintenként betenni egy U alakú csőlírát, ami a hosszanti hő tágulást kéne, hogy elnyelje. DE, hogyha kellő számú csőlíra van beépítve, és megvan a fali hüvely, akkor is tud kattogni a vezeték, mert a fali hüvelyek csak pár mm-rel nagyobbak mint a csövek, ezek az évek múlásával eltömődnek, és nem engedi meg a csövek kellő hosszanti mozgását. És mivel nem tud a cső megfelelően mozogni, és még a kosz/törmelék is ott van, ez eredményezhet kattogó hangot!

A második verzió a szabálytalan szerelés, mikor nincsenek fali hüvelyek, a cső konkrétan bele van betonozva a födémbe. Ezek leginkább egycsöves fűtésnél szoktak lenni. És mivel a cső be van betonozva, nem tud mozogni, és már nem 10 méteres csőszakaszokról beszélünk hanem 2,5-3 m-es szakaszokról, a pár mm-es tágulás még kevesebb lesz közelítve a nullához. Ezt a minimális szinte nulla tágulást lakáson belül a cső ,,megoldja". Az ilyen lakásokban ahol a csövek a födémbe be vannak betonozva is elvétve szoktak csőlírát berakni, mivel a csöveknek pl.:10 emeleten keresztül nem tudnak mocorogni, így a csőlírának nincsen szerepe! Az ügyfélnek a lehetőségeit felszoktuk vázolni, és az ügyfél döntésére ezeket a csőlírákat kivágjuk, mert szerepe az egyébként NINCS!!

Mi a megoldás?

Hát a megoldás az nehéz ügy, és egyáltalán nem biztos, hogy a javításunk, vagy a javítási kísérletünk megoldja a problémát, mivel a cső viszi a hangot. Ezt is elszoktuk mondani!
DE a megoldás az úgynevezett gumi kompenzátorok beépítése!
A gumi kompenzátorok a hosszanti hő tágulás mozgását segítik elő, és meglesz a csövek normális mozgása!

A kattogó hang kinek a ,,problémája" ki fizet?

Ez csak és kizárólag társasházi probléma, így ezt a problémát a közös képviselőknek kéne megoldani, és a költségeit is a társasháznak kéne, hogy állja! De vannak olyan társasház kezelők akik ezzel nem foglalkoznak! Ekkor jön az a verzió, hogy a tulajdonos veszi a kezébe a dolgokat, szervezi le a munkát és fizeti ki, amit későbbiekben NEM  fog tudni behajtani!

Mi csak és kizárólag magánszemélyeknek tudunk számlázni, mert KATA-s vállalkozással rendelkezünk!
A lentebbi képeken a gumi kompenzátorok beépítését mi végeztük el, az oldalfalak megvédése, letakarása minden esetben a Tulajdonos dolga, és még így sem tudjuk teljesen 100%-os biztonsággal ígérni, hogy a fal nem lesz koszos, és erre felelősséget sem tudunk vállalni!

Ilyen gumi kompenzátor beépítést ,,csak" 1"-os fűtéscső gerincig vállalunk! Legyen az egycsöves fűtés vagy akár kétcsöves!




Dátum: 2024. október 26. - 14:05:48

Szerző: Admin

Szerző: Závodszki Dániel

Budapest összes kerületében vállalunk vízszerelést, profi vízvezeték szerelő csapatunk áll rendelkezésére! 1 kerület, 2 kerület, 3 kerület, 4 kerület, 5 kerület, 6 kerület, 7 kerület, 8 kerület, 9 kerület, 10 kerület, 11 kerület, 12 kerület, 13 kerület, 14 kerület, 15 kerület, 16 kerület, 17 kerület, 18 kerület, 19 kerület, 20 kerület, 21 kerület, 22 kerület, 23 kerület.

Várjuk hívását!