Ebben a cikkben azt mutatom be, hogy Mi, hogyan cseréljük a mosogató medencét. És a cikk végén a képek után/alatt össze szedem az észrevételeimet, hátrányokat bizonyos medence típusok között.
Első nekifutásra leszögezném, hogy a mosogató pult csere, és a mosogató medence bevágása, és ennek a rögzítése asztalosok feladata lenne, de bizonyos ,,egyszerűbb" kialakítások esetén Mi is megtudjuk oldani a munkapult cserét, és a mosogató medence bevágását, rögzítését.
Ezen a címen is L alakú volt a konyha kialakítása, DE a munkapult fordulását egy erre a célra szolgáló alumínium profillal oldotta meg a tulajdonos, így azon pult szakasz amibe a mosogató medence bevágásra került, mozgatható maradt, ezzel könnyítve a munkánk, ha esetleg a pult darabot ki kéne emelnünk, ez nem okoz problémát.
Szóval megvan a mosogató medence helye, a kivágatlan munka pult a helyén, ilyenkor a mosogató medencét fejjel lefelé feltesszük a pultra, és szólunk a tulajdonosnak, hogy hogyan szeretné, hogy legyen pozícionálva a mosogató medence! Ezt bizonyos keretekig figyelembe szoktuk venni, és ezeket ott a helyszínen beszéljük át, hogy mettől-meddig van mozgástere a tulajdonosnak. Amennyiben a tulajdonost érdekli, vagy külön kéri elszoktuk mondani, hogy milyen akadályai vannak éppen annak amit kér. Amennyiben a Tulajdonos ragaszkodik ahhoz, amit kért, de Mi tudjuk, hogy igaz megcsinálható, de később problémát fogok okozni/jelenteni, ezt jelezzük, és a munkára a továbbiakban nincsen garancia!
Szóval megvan a mosogató medence pozíciója, szinte láthatatlan módon jelöljük a mosogató medence pozícióját, ami meg látható marad később letörölhető. A mosogató medencét levesszük és egy maszkoló szalaggal, ez a tesa papír ragasztó szalag amit a festők is szoktak használni, a mosogató medence helyét leragasztjuk.
A ragasztó felkerült a mosogató medencét újra pozícionáljuk, újra megerősítést kérünk a Tulajdonostól a végleges pozícióra. Ha minden jól ment a mosogató medence külső élét körbe tudjuk rajzolni a maszkoló szalagon. Újra eltávolítjuk a mosogató medencét, de előtte lemérjük, hogy a szélétől mekkora a medence felfekvése, ez mindegyik típusnál eltérő, legyen szó rozsdamentes acél mosogatóról, gránit őrleményesről, és a korábbi kettő közül éppen milyen dizájnt választ a megrendelő, de eddig amivel mi találkoztunk, az 0,5-2 cm között ingadozott. Általában a gránit őrleményes mosogatóknak nagyon felfekvési felületre van szüksége.
Miután megvan a belső feljelölés, Mi pl. dekopír fűrésszel vágjuk ki, de kivágható ez akár körfűrésszel vagy a leglassabb a kézi fa fűrész, és ennek az utolsónak a legmacerásabb a kezdő lyukat megcsinálni!
Miután megvan a kivágás, a vágott felületen előkerül a nyers fa! Ezt az asztalosok is előszeretettel kihagyják, de be kell dörzsölni sziloplaszttal, hogy később NE tudjon rohadni a pult, most mindegy, hogy az a pára, vagy egy esetleges szivárgás.
Miután körbe ki van kenve a kivágás, gránit őrleményes mosdogató eset a pult színén a vágáshoz a lehető legközelebb körbe szilozzuk a pultot és abba ültetjük bele a gránit őrleményes mosogató medencét, amit szilót kinyomódik azt letöröljük és, ha szükséges egy záró szilózást csinálunk, hogy ne tudjon a 2 anyag között bejutni a víz, és ne tudjon berohadni.
A következő lépés, berakni a csaptelepet, ha van szappan adagolót, berakjuk a túlfolyót, leeresztő szelepet, és utolsó, hogy bekötjük a szifont.
Itt még érdemes azt jelezni a számunkra, hogy kaptak e szifont a mosogató medencéhez és ha kaptak akkor milyet, ilyenkor a legegyszerűbb, ha lefényképezik és elküldik nekünk . NEM szoktuk javasolni a búraszifon beépítését, mert rövid időn belül dugulást fog okozni.
Továbbá azt is jó előre tudnunk, hogy 1 vagy 2 háztartási gépet kell rákötni a szifonra, mert, ha 2-t a legtöbb gyárilag a mosogató medence mellé adott szifonra csak 1 gépet lehet rákötni!
És akkor ne is beszéljünk a szifonoknál a nehezítő körülményekről, mint pl. egymedencés csepptálcás ahol vízszintesen van a túlfolyó, két medencés mosogató + csepp tálca, két medencés de a 2 medence nem egyforma mélységű, nem téglalap alakú a mosogató medence hanem sarok, és ezek bármely variációja, meglehetősen szivatós tud lenni, főleg, ha nem a megfelelő szifon garnitúrát adják hozzá vagy veszik meg. És a lefolyó kiállásának a magassága sem mindegy, mert a gránit őrleményes mosogatók sokkal mélyebbek (mint a rozsdamentes acél) nagy a leeresztő szelep (sokat épít lefelé) és ha a szifon lefolyó csöve alacsonyabban van mint a fali kiállás, akkor a víznek felfelé kell majd folynia, amit a víz nem szeret, így a dugulás borítékolható, mindegy milyen szifon van.
Hátrányok:
Gránit őrleményes mosogató: ha szakszerűen ragasztjuk be a teljes felfekvési felületen (ahogy azt kell), és cserélni szeretnénk a mosogatót jó eséllyel csak úgy tudjuk, ha össze törjük a medencét, amivel nincs is semmi baj, csak a munkapultra ragasztott részt nem valószínű, hogy eltudjuk úgy távolítani, hogy a munkapult NE sérüljön! A sérülés meg az lesz, hogy a pult szinterezése (színe) felszakad! Ilyenre garanciát NEM TUDUNK VÁLLALNI és nem is fogunk!
Hátrányok közé sorolnám még a mélységét is, mert egy rozsdamentes mosogató helyére betéve egyáltalán nem biztos, hogy be fogjuk tudni kötni lefolyóra, ha magasan van a falban a lefolyó és a rozsdamentes mosogató lefolyója is csak éppen elfért. Akkor a lefolyóra rá kell bontani, és lentebb kell helyezni, ez működik akkor, ha a lefolyó a padlóból jön fel, de van amikor oldal irányból, akkor azt hívjuk szívásnak.
Rozsdamentes acél hátrányok: mivel ez egy meglehetősen vékony anyag, a bele rakott csaptelep tud dülöngélni mikor hozzá nyulunk, használjuk. A csaptelepekhez van, hogy adnak trapéz vagy csillag alakú kitámasztót, ami ha szerencsénk van elfér formailag, de ez sem váltja meg a világot.
Rögzítés szempontjából jobb is meg nem is, ami jobb, hogy ezt nem kell szilózni, mert van saját öntapadós tömítő egységcsomagja. A hátrányok a leszorító klipszek, annak kéne az összes ilyen klipszet lehúznia aki ezt kitalálta, vannak esetek, hogy nem hozzáférhető helyre esik a mosogató medence alatt, és van olyan, hogy azok a leszorító klipszek az istenért nem akarnak a helyükön maradni, folyamatosan leesnek. Ha éppen a helyén is marad van egy adott csavar hosszúság amivel csomagolják, mondjuk úgy, hogy az átlagos pultokhoz jó, ha túl vastag a pult, a csavar nem lesz elég hosszú ergó nem fogja átérni a pultot, ha a pult túl vékony a csavart ütközésig behúzzuk és a klipsz mégsem fog szorítani. Egyik sem jó, mind a kettőre van megoldás csak szívás és barkácsolás megoldani.
És akkor egy jó tanács a végére!!!
NE vegyenek olyan mosogató medencét amibe nem lehet beleszerelni a csaptelepet!!! Ami azt jelenti, hogy magába a fa pultba kell egy lyukat fúrni és abba kell a csaptelepet belerakni! Ezeknek mindig az a vége, hogy a kivágásnál még ha ragasztva is van, el fog rohadni a pult! Nagyon sok ilyennel találkozunk, aztán lehet megint barkácsolni, hogy a csaptelep ne essen ki a pultból.